Spring 2016 Celebration of Scholarship Award Winners

Below is a listing of the award winners from the 2016 Celebration of Scholarship. Congratulations to this year's recipients.

 

Dillard College of Business Administration

Best Oral Presentation

1st Place:

Antecedents and Outcomes of Brand Loyalty

Keaton Dolan, Will Roland, Ashley Watts, Wadzanai Dzvurumi, and Liz

Navarette

Mentor: Dr. Thuy D. Nguyen

 

2nd Place:

Crude Oil: Effects of Deflated Oil Prices on the North Texas Regional Economy

Curtis Knobloch

Mentors: Dr. John Martinez and Dr. Robert Forrester

 

3rd Place:

U.S. Foreign Investment, De Jure and De Facto Exchange Rate Regimes in

Emerging Economies

Luca Lalor

Mentor: Dr. Pablo Garcia-Fuentes

 

Best Poster Presentation

 1st Place:

Turning Up the Heat on Volunteer Motivation: A Study Examining What Makes America's Most Famous Triple Digit Weather Bike Race So Attractive for its' Volunteers

Adam Leikness, Aubrey Kass, and Wadzanai Dzvurumi

Mentors: Dr. Niyati Kataria and Jeff Stambaugh

 

2nd Place:

Too Big to Fail vs. Too Little to Succeed: An application of Predator-Prey Models to the

Banking Industry

Dareem Antoine & Kizelle Williams

Mentor: Dr. Dale McDonald and Dr. John Martinez

 

Gunn College of Health Sciences and Human Services

Best Poster Presentation

1st Place:

Empowering Nursing Students to Educate

Britney Beasley and Jordan Spurlock

Mentors: Dr. Julia K. Knauff and Ms. Catherine Pankonien

 

2nd Place:

Functional Magnetic Resonance Imaging

Carmen McSpadden, Matt Smith, Jasilyn Boyce and Erin Summerlin

Ms. Jessyca Wagner

 

3rd Place:

Virtual Anatomical Models in Facilitating Surgical Procedures

Oscar Montalvo, Jacy Franklin, Michelle Tome´ and Jessica Rivera

Mentor: Ms. Jessyca Wagner

 

Prothro-Yeager College of Humanities & Social Sciences

Best Oral Presentation

 1st Place:

Bridging the Gap: The Anglo-Saxon Connection between the English and German

Languages

Lisa D. Moore

Mentors: Dr. Yvonne Franke, Dr. Peter Fields, and Dr. Tom Galbraith

 

2nd Place:

Fort Hood Free Grazers: An Oral History

Kristen Johnson

Mentor: Dr. Leland Turner

 

3rd Place:

The Measurement of Violence Against Women: A Case Study Analysis of Empirical

Scales

Julia Brady, Alexis Gay, Andrea Mendoza-Lespron, and Madeline Parker

Mentors:  Dr. Steve Garrison and Dr. Linda Veazey

 

Best Poster Presentation

 1st Place:

Developing a New Newsletter for Association for Applied and Clinical Sociology

Careisha Whyte and Catherine Stepniak

Mentors: Dr. Bradley Wilson and Mr. Newman Wong

 

2nd Place:

The Sociological Significance of Pigeons

Austin Monson

Mentor: Dr. Beverly Stiles

 

College of Science and Mathematics

Best Oral Presentation

1st Place:

A Pneumatic Dome Shaped Active Road Rumble

Daniel Goodey, Donnie Hudnell, Austin Fidlar, Varuna Denawakage Don, and

Ronell Pemberton

Mentor: Dr. Salim Azzouz

 

2nd Place:

Experimental Study of the Nonlinear Dynamics in a Duffing Oscillatory Circuit

Xin Hu

Mentors:  Dr. Yu Guo and Dr. Martin Melhus

 

3rd Place:

Modeling Study of Leidenfrost Drop on Micro- and Nanoscale Ratchets

Kiran Chapagain and Daniel Goodey

Mentors: Dr. Jeong Tae Ok, Dr. Mahmoud Elsharafi, Dr. Yu Guo and Dr.Sheldon Wang

 

Best Poster Presentation

 1st Place:

MSU Smart Parking System

Enaho Atamenwan, Paul Emmanuel Yacho, Abdullah Albakhurji, Indeesha

Wickramarachchi, Rojitha Goonesekere

Mentor:  Dr. Yu Guo

 

2nd Place:

Quantitative Analysis of Fatty Acids Present within the Tropical Milkweed, Asclepias curassavica

Tim Torres and Francisco Ramos-Armas

Mentors:  Dr. Matt Watson and Dr. Michael Shipley

 

3rd Place:

Vision Based Feedback Control of a Multi-DOF Robot via Bluetooth

Xitong Li, Danny Chen and Mpathi Nzima

Mentor:  Dr. Yu Guo

  

West College of Education

Best Oral Presentation

Understanding the Influence of Instructor Strategies to Self-Regulation and Engagement of the Millennial College Student

Jarred Garcia and Sara Steele

Mentor: Dr. Suzanne Lindt

 

Best Poster Presentation

1st Place:

Integrating Children's Literature in Elementary Math Methods: Fostering Understandings and Connections

Melissa Whitwood and Nikki Bussue

Mentor: Dr. Dittika Gupta

 

2nd Place:

Reflective Thinking Practices of Preservice Teachers: The Role of Videotaped Teaching and Shared Practice Protocols

Mary Brady

Mentors: Dr. Leann Curry, Dr. Emily Reeves and Dr. Jeff Blacklock

 

Lamar D. Fain College of Fine Arts

Best Oral Presentation

 1st Place:

Directing a One-Act Play

Kristin M. Lanier

Mentor: Dr. Betty Stewart and Dr. Karen Dabney

 

2nd Place (a tie)

Police Brutality: Is it Perception or Reality?

Megan Piehler

Mentor: Dr. Betty Stewart

 

Constructing an Online Studio Art Class: Transitioning from a Conventionally

Taught Drawing Course to an Online Class Using iPads

Emma Griffiths

Mentor: Dr. Elizabth Yarosz-Ash

  

Best Poster Presentation

 1st Place:

Developing a New Newsletter for Association for Applied and Clinical Sociology

Careisha Whyte and Catherine Stepniak

Mentors: Dr. Bradley Wilson and Mr. Newman Wong

 

2nd Place:

Establishing Literary Journalism in the Curriculum

Robin Reid

Mentor: Dr. Mitzi Lewis

  

Most Creative & Original Presentation
Integrating Children's Literature in Elementary Math Methods: Fostering Understandings and Connections

Melissa Whitwood and Nikki Bussue

Mentors: Dr. Dittika Gupta

 

Best Interdisciplinary Presentation

With Your Own Hands

Tim Yap, Branson Spencer, Daniel Richison, Brian Zug, Bernard Peters, Austin Monson, Wadzanai Dzvurumi, Brooke Benson, Anamic Bhatia, Disa Hairell, Ronny Medina, Kalli Root

Mentor: Dr. Martin Camacho


President's Award - Overall Top Winner from All Colleges, poster and oral presentations:  The only presentation today with a perfect score of 24 and a perfect score of 10 for Originality and Creativity:

Integrating Children's Literature in Elementary Math Methods: Fostering Understandings and Connections

Melissa Whitwood and Nikki Bussue

Mentors: Dr. Dittika Gupta

 

i.d.e.a.MSU Awards

1st Place ($2,000)

Sol3 Labs. Michael Olaya

 

2nd Place ($1,000)

SD3 Transmissions. Jn Claude Gustave, Nanette Philip, Jennifer Sissel, & Bryce Tucker

 

3rd Place ($500)

Smart Parking Systems. Enaho Atamenwan, Paul Yacho, Abdullah Albakhurji, & Rojitha Goonesekere

 

Peoples' Choice Award ($250)

Evergreen Implementations

T. Austin Hicks & Sebastian Esquivel

 

 

Dr. Billie Doris McAda Graduate School

 Overall Poster Presentation:

"Anatomy of a meter-scale cycle: Ordovician Bromide Formation Oklahoma"

Jeffrey Snowden, Graduate Student in Geosciences

Faculty mentor: Dr. Jesse Carlucci

 

Overall Podium Presentation:

"The Effects of Northern Bobwhite Quail (Colinus virginianus) Management on the Ecology of Texas Horned Lizards (Phrynosoma cornutum)"

Marcus Thibodeau, Graduate Student in Biology

Faculty mentor: Dr. Charles Watson

 

President's Award:

Marcus Thibodeau, Graduate Student in Biology

Faculty mentor: Dr. Charles Watson